Wheel of Dhamma

Vipassana Meditasyonu
S.N. Goenka tarafından,Sayagyi U Ba Khin geleneğinde öğretilen Vipassana Meditasyonu

 

Dil Seçimi
 

 

S.N. GOENKA


S.N. Goenka, Burma’lı (Myanmar) Sayagyi U Ba Khin’nin geleneği çerçevesinde bir Vipassana meditasyonu öğretmenidir.

Hint asıllı olmasına karşın S.N. Goenka Burma’da doğmuş ve yetişmiştir. Burma’da yaşarken U Ba Khin ile tanışma şansını yakalamış ve ondan Vipassana Tekniğini öğrenmiştir. Goenka, öğretmeninden ondört yıl boyunca eğitim aldıktan sonra Hindistan’a yerleşmiş ve 1969 yılında Vipassana tekniğini öğretmeye başlamıştır. Halen kastlara ve dinlere göre kesin çizgilerle bölünmüş olan bir ülkede Goenka tarafından verilen kurslar toplumun her kesiminden binlerce insanı çekmiştir. Buna ek olarak dünyanın değişik yerlerinden bir çok insan da Vipassana meditasyon kurslarına katılmaktadırlar.

S.N. Goenka, Hindistan ile Doğu ve Batı’daki diğer ülkelerde düzenlediği 300’den fazla kursta onbinlerce insana eğitim vermiştir. Kurslara olan artan talebi karşılayabilmek amacıyla 1982 yılında yardımcı öğretmenler görevlendirmeye başlamıştır. Hindistan, Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Yeni Zelanda, Fransa, İngiltere, Japonya, Sri Lanka, Tayland, Burma, Nepal ve diğer ülkelerde onun rehberliğinde meditasyon merkezleri kurulmuştur.

S.N. Goenka tarafından öğretilen teknik, Buda’ya kadar uzanan bir geleneği temsil etmektedir. Buda asla dogmatik, bağnaz bir din öğretmemiştir; o, Dhamma’yı, özgürlüğe giden ve evrensel olan yolu öğretmiştir. Aynı gelenekle S.N. Goenka'nın yaklaşımı da tamamen bağnazlıktan uzaktır. Bu nedenle dünyanın her yerinden, her kesimden, her dinden veya dini olmayan insanlar Goenka’nın eğitimini etkileyici bulmakta ve eğitime katılmaktadırlar.